Hledám svou cestu k dospělosti
Hledám svou cestu k dospělosti
Centrum prevence realizuje program dlouhodobé primární prevence, který pomáhá upevnit znalosti, dovednosti a postoje mladého dospívajícího člověka tak, aby se vyhnul rizikovému chování.
PROGRAM DLOUHODOBÉ PRIMÁRNÍ PREVENCE
CÍLOVÁ SKUPINA
PROGRAM SELEKTIVNÍ PRIMÁRNÍ PREVENCE
CÍLE PROGRAMU SPP
Těžiště práce v selektivní primární prevenci je identifikování konkrétního rizikového chování, kdy cílenost je již úzce zaměřená na dané riziko:
· předcházet, zmírňovat či zastavovat rozvoje rizikového chování, prioritně ovlivňovat postoje žáků rizikové skupiny tak, aby došlo k minimalizaci násilného a nesociálního chování, závislostem, manipulaci a jinému rizikovému chování (šikanování, užívání legálních či nelegálních drog, sexuální promiskuita apod.),
· podporovat pozitivní třídní klima, zasahující všechny členy skupiny (žáky třídy), formou zážitkové pedagogiky
· zprostředkovávat konkrétní východiska a pomáhat nastavit opatření vedoucí k minimalizaci rizik ve škole, resp. v rizikové skupině, Hlavním cílem selektivní primární prevence tedy je, v maximální možné míře předcházet, zmírňovat a zastavit rozvoj rizikového chování. V návaznosti na hlavní cíl jsou uvedeny i tři úrovně obecných cílů specifické primární prevence:
· pokud se u některých jedinců nedaří zabránit nástupu rizikového chování, je třeba toto zahájení oddálit alespoň do co nejvyššího věku a pokusit se minimalizovat rizika spojená s tímto jednáním jak z hlediska jedince, tak i společnosti,
· na jedince, u kterých se nepodařilo zabránit zahájení rizikového chování, je třeba dále působit a motivovat je k upuštění od této činnosti a podporovat je k životnímu stylu, který není spojen s rizikovým chováním a současně u nich minimalizovat rizika s ním spojená,
· v případě rozvoje rizikového chování zajistit adekvátní prostředky ochrany před dopady tohoto jednání a motivovat jedince k využití specializované pomoci v poradenské nebo léčebné oblasti.
Program selektivní primární prevence podporuje osobnostní rozvoj členů cílové skupiny, kteří jsou součástí společenství dané třídy, tudíž je zřejmá zaměřenost programu i na ostatní žáky a směřuje k tomu, aby:
· si osvojili a postupně kultivovali odpovědné chování, rozhodování a komunikaci v situacích souvisejících s aktivním zdravím, partnerskými vztahy, rodinným životem, · se bezpečně orientovali v konfliktních a krizových situacích souvisejících se zdravím, mezilidskými vztahy a osobním bezpečím, dovedli je rozpoznávat, uměli na ně adekvátně reagovat a přijímat odpovědnost za bezpečí své i druhých,
· dokázali zaujímat vlastní postoje k uplatňování zdravého způsobu života ve prospěch řešení aktuálního problému,
· si uvědomovali mechanismy vzniku a průběhu závislosti na návykových látkách,
· uplatňovali přesvědčivou argumentaci vůči vrstevníkům v souvislosti s odmítáním návykových látek atd.,
· si utvořili odmítavý postoj k návykovým látkám.
Dílčí cíle programu SPP vycházejí z konkrétní zakázky dané školy, z níž se pak odvíjí cíle společné práce. Není tedy možné je obecněji charakterizovat.
CÍLOVÁ SKUPINA
Primární cílovou skupinou jsou žáci (4. – 9. třída ZŠ), kteří jsou více ohroženi vznikem a rozvojem rizikového chování a v návaznosti s tím třídní kolektivy, kde se členové této skupiny vyskytují.
Sekundární cílovou skupinou jsou pedagogičtí pracovníci, rodiče ohrožené skupiny žáků a rodiče žáků.
Otázky a odpovědi Nejčastější dotazy z programů PP
"KDYŽ JE NĚKDO ZÁVISLÝ TŘEBA NA POČÍTAČI, POVAŽUJE SE TO (POČÍTAČ) ZA DROGU?"
Drogou může být vlastně cokoliv (tedy i počítač), na čem si lze … číst celé
Schránka důvěry Trápí vás něco? Nebojte se napsat
Do schránky můžete vkládat dotazy naprosto diskrétně, určitě spolu najdeme cestu, jak to, co Vás trápí, vyřešit :)